vimtas@vimtasturizm.com.tr +90 212 230 47 65

Hoş geldiniz Vimtaş

Sırmakeş Avrupa Yakası Distiribütör Kurumsal Bayii

Hizmetlerimiz

Vimtaş Su

Siz değerli müşterilerine hizmet veren firmamızın ürünleri

Doğal Kaynak Suyu ve İçme Suyu Hakkında sıkça sorulan Sorular

İçme suyu ve Doğal Kaynak Suyu ile ilgili merak edilen ve müşteriler tarafından sıkça sorulan sorular

 • Doğal Kaynak Suyu nedir?

  Doğal kaynak suyu, kaynağından alınarak hiçbir işleme tabi tutulmadan tüketime sunulan sulardır. Doğal kaynak suyu, işlenmiş su gibi biyolojik, kimyasal işlemler ile yapısal hiçbir özelliğini kaybetmez; doğadaki en saf hali ile size ulaşır.

 • Jeolojik koşulları uygun jeolojik birimlerin içinde doğal olarak oluşan, bir çıkış noktasından sürekli akan veya teknik usullerle çıkarılan ve Bakanlıkça uygun görülen dezenfeksiyon, filtrasyon, çöktürme, saflaştırma ve benzeri işlemler uygulanabilen ve parametre değerlerinin eksiltilmesi veya arttırılması suretiyle istenen parametre değerleri elde edilen, etiketleme gerekliliklerini karşılayan ve satış amacı ile ambalajlanarak piyasaya arz edilen yer altı sularıdır.

 • Damacana su nedir?

  Damacana, tipik olarak 20 ila 60 litre kapasiteli sert bir kaptır. Bunlar öncelikle sıvıları, çoğunlukla su veya kimyasalları taşımak için kullanılır. Aynı zamanda, genellikle bira veya şarabın içindeki içeceklerin fermantasyonu için de kullanılırlar. Damacana kelimesi İtalyanca damigiana kelimesinden gelir.

 • Damacanası olmayanlar için damacana depozito bedeli 17 TL, damacana değişim bedeli 10 TL, damacana iade bedeli 10 TL'dir.

 • Sırmakeş suyun hikayesi 1890'lı yılların başına dayanıyor. Dönemin ünlü şairi Ahmet Mithat Efendi, Beykoz Dereseki Köyü'ndeki özel Müezzinoğlu ormanlarından çıkan suyu satın alarak ona Sırmakeş ismini vermiş. Bu meşhur Sırmakeş sularını çatanalarla İstanbul'a götürerek halkın kullanımına sunmuştur.

 • Bolu Taşkesti beldesi Karaçomak yaylasında kurulan Taşkesti Doğal Mineralli Su, doğanın içerisinden el değmeden ambalajlanarak tüketiciye ulaştırılır. Sağlık Bakanlığı'nca içerdiği mineraller sebebiyle doğal kaynak suyu olmanın dışında 'Doğal Mineralli Su' olarak adlandırılıyor.

 • Vimtaş su hizmete 1956 senesinde şişli feriköy bölgesinde Kurucumuz İstanbul eşrafınca tanınan meşhur Hacı Hüseyin Efendi tarafından kurulmuştur.Uzun seneler hizmete veren firmamız bir aile geleneği olan müşteriye kusursuz hizmet ve kalite ile günümüze kadar gelmiştir.

 • Hidrojen iyonları artarsa suyun pH değeri düşer ve su asidik olur. Tam tersi, hidrojen iyonları arttığında pH değeri yükselir ve su alkali hale gelir. İşte bunun için sudaki pH 7'nin aşağısı ise su asidik, pH 7'nin üzeri bazik sudur. Türk standardına göre içme sularındaki pH değeri 4.5-9.5 arasında olmalıdır.